Resim Bulunamadı

Yeni Doğan Bebeklerin Dışkısı

22 Nisan 2013
 • Yeni Doğan Bebeklerin Dışkısı

  Yeni Doğan Bebeklerin Dışkısı
  Normal bir yeni doğan , doğumdan sonraki ilk 8 saat içinde katranımsı yeşil – siyaha kadar varabilen kahverengi renkte ve sulu olmayan bir dışkı çıkarır. Tıbbi olarak mekonyum adı verilen bu ilk dışkının çıkarılması 24 saate kadar gecikebilir. Ancak çocuk doğumdan sonraki 48 saatin bitimine kadar mekonyum çıkarmamışsa barsak sistemindeki bir bozukluğun işareti olabileceğinden önemlidir. Anne sütü ile beslenen bir yeni doğan bebeğin dışkısının rengi giderek açılmağa başlar ve yeşilimsi – açık kahverenginde ve içinde peynir gibi kazein kalıntıları bulunan bir görünüm alır. Bu geçici renkli dışkı, bebek anne sütü ile beslenmeye devam edilirse parlak sarı renge doğru değişir. İnek sütü ile beslenen bir çocuğun dışkısı ise açık sarı renkte hamurumsu ve dikkati çekecek derecede pis kokuludur. İnek sütü dışkısındaki kazein artıkları da peynirimsi topaklar halindedir.

   

  Hayatın ilk haftalarında normal bir bebek günde birkaç kez dışkısını yaparlar. Bazen bu sayı daha fazla olmakla beraber, bazılarında ise bu sayı düşük olabilir. Ayrıca bu durum bazı bebekler de ise her emzirmeden sonra dışkısını yapabilir. Çocuğun 2-3. aydan sonra daha seyrek olarak dışkısını yaptığı fark edilir. Dışkının sayısı günde bir kez veya günaşırı bir kez olacak kadar azalır. İnek sütü ile beslenen çocuklarda başta günde 1-4 arasında değişen dışkı sayısı giderek 1-2′ye kadar düşebilmektedir.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  cocuk-dis-curumesi
  Çocuklarda Diş Çürümesi
  cocukta-uyku-bozuklugu
  Çocuklarda Uyku Alışkanlığı
  hamilelik-stresine-dikkat-5207698e76df1
  Hamilelik stresine dikkat!
  cocuklariyattigi-yerin-onemi
  Çocukların Odasını Ne zaman Ayırmalıyız?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.


  − 2 = dört

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>